Co nás čeká?

Poradenství

Přehled specifických poruch učení a chování

Specifické poruchy učení

Specifické poruchy učení (SPU) nejsou způsobeny poruchami vývoje, zrakovým, sluchovým, motorickým nebo jiným zdravotním postižením, ani přímo způsobeny prostředím s nedostatečnými podněty. Přesný původ vzniků těchto poruch učení není dosud znám. Předpokládá se, že existuje dědičný sklon k rozvoji těchto poruch (přibližně u 40% dětí postižených rodičů), a že tyto poruchy jsou způsobeny mj. odchylnou organizací aktivit mozku a dominancí hemisfér, která není typická. Specifické poruchy učení jsou nejčastěji vztahovány k dysfunkci části mozku (následkem např. LMD) nebo jeho drobného poškození, určitý vliv je přikládán i nepříznivým vlivům prostředí. Specifické poruchy učení se projevují u dětí napříč celým spektrem rozložení inteligenčního kvocientu, tedy jak u dětí nadprůměrně (např. Albert Einstein byl taky dyslektik), tak i podprůměrně inteligentních.

Poruchy chování

ADHD - jedná se o poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou >>>.

ADD - jedná se o poruchu pozornosti, dítě má problém se soustředit, udržet pozornost, velmi snadno se rozptýlí

Poruchy učení

Dyslexie je porucha schopnosti naučit se číst běžnými metodami a porozumět čtenému textu, přestože inteligence takového dítěte není snížená. Děti (a také dospělí) nejsou schopni číst dlouhé texty a pochopit jejich smysl, ačkoliv znají písmena.

Dysortografie se projevuje ztíženou schopností osvojit si pravopis daného jazyka, ačkoliv se dítěti dostává běžného vedení.

Dysgrafie znamená obtíže s písemnou formou projevu, kdy dítě píše velice ztěžka, neobratně, má problém si zapamatovat tvar písmen a jeho písmo je velice nečitelné a neuspořádané.

Dyskalkulie je specifická porucha počítání a práce s matematickými symboly.

Dysmúzie je porucha související s hudebními schopnostmi.

Dyspinxie je porucha charakteristická nízkou úrovní kresby.

Dyspraxie znamená špatnou obratnost.

zdroj: Wikipedie